Prvi pregled fizioterapeuta – kada se preporučuje

  • 14 svibnja, 2025
pregled fizioterapeuta, posjet fizioterapeutu, fizioterapija pregled, fizioterapeutski pregled

Posao fizioterapeuta je pomoći osobama sa smanjenom pokretljivošću ili smanjiti bolove koje osjećaju. Nažalost, neki (nadamo se manjina) još uvijek smatraju da je fizioterapeut osoba kod koje se ide na masažu, relaksaciju ili vježbanje.  

No, to je samo mali dio posla kojim se fizioterapeut bavi. Nakon završenog visokoškolskog obrazovanja i osposobljavanja, fizioterapeut može samostalno raditi pregled pacijenta odnosno fizioterapeutsku procjenu.

Pregled kod fizioterapeuta za rješavanja simptoma, ali i uzroka problema

Prilikom pregleda fizioteraputa procjenjuje se stupanj oštećenja, funkcionalnog ograničenja i onesposobljenja. Fizioterapeut se pritom služi kliničkim testovima, pregledavajući nalaze i radeći cjelokupnu anamnezu. Prema procjeni određuje koja vrsta pristupa, odnosno kojim metodama i terapijama bi bilo najbolje poslužiti se kako bi se postigao željeni cilj tj. došlo do oporavka. 

Potrebno je naglasiti da odlazak fizioterapeutu nije nužan samo u slučaju ozljede ili neizdrživih bolova. U radu fizioterapeuta je itekako važan preventivni dio terapije, gdje dobar fizioterapeut zna ne samo tretirati simptome već korigirati uzroke nastanka oštećenja. Stoga je uvijek bolje da prvi pregled bude preventivan.

Preporuka je da posjetite fizioterapeuta kada osjećate bolove ili probleme sa pokretljivošću koji utječu na vašu svakodnevnicu i kvalitetu života. Osim što vam fizioterapeut može pružiti stručnu pomoć i odgovarajuću terapiju, dat će vam i vrijedne informacije o vašem tijelu tj. mišićno – koštanog sustava. Razumijevanje uzroka problema s pokretljivošću ili boli je ključno za uspješno rješavanje simptoma. Za one koji se redovito bave sportskom aktivnošću, posjet fizioteraputu je poželjan ako žele poboljšati svoje sportske performanse,” objašnjava Perica Lozančić, fizioterapeut sportske medicine i osteopat te vlasnik Health Point ordinacije.

fizioterapeut u zagrebu, fizioterapija, preporuka fizioterapeuta

Kako izgleda prvi pregled fizioterapeuta 

Dolaskom na prvi pregled fizioterapeuta radi se procjena zdravstvenog stanja pacijenata. Prolazi se niz parametara kao što su procjena snage mišića, veličina opsega pokreta zglobova, pronalaženje disfunkcija sustava za pokretanje i određivanje funkcionalne sposobnosti tijela u cjelini.

U okviru pregleda fizioterapeuta, uzimaju se u obzir životne navike (prehrana, tjelovježba i održavanje muskulature kroz tretman masaže tijela). Uzima se i kompletna anamneza u kojoj se radi provjera krvnog tlaka, optički pregled kralježnice i urednog hoda, refleksologije, motorika pokreta, ravnoteže i orijentacije. Po potrebi se očitavaju podaci medicinskih nalaza, a vezani uz posao fizioterapeuta. Ako je pacijent obavljao pretrage vezano uz neke probleme mišićno-lokomotornog sustava, na pregled kod fizioterapeuta može donijeti nalaze RTG i MGCT snimak, nalaz radiologa, MR nalaz, EMNG, UZV.

Nakon pregleda, razgovora i provjere nalaza, utvrđuje se stanje i potrebna terapija. Osim masaže i vježbi, to mogu biti tretmani manualne terapije poput kiropraktike, primjena terapijskog ultrazvuka, TECAR terapija, terapija udarnim valom i sl. Uz to, fizioterapeut će kontinuirano pratiti stanje pacijenta i po potrebi napraviti modifikaciju fizioterapijskog programa.

Pročitaj više o terapijskom ultrazvuku i njegovoj primjeni kod smanjenja bolova.

Bolovi zbog kojih se odlazi fizioterapeutu na pregled

Pacijenti fizioterapeuta najčešće posjećuju kada bol postane neizdrživa ili ih ometa u svakodnevnim aktivnostima. Bol je subjektivna pojava, a doživljaj boli se može razlikovati ovisno i spolu, genetici i psihološkim čimbenicima. Muškarci i sportaši će češće zanemariti bolnost određenog dijela tijela. Bol se može klasificirati prema trajanju, jakosti, kvaliteti, patofiziološkim promjenama i etiologiji (uzroku). Kod vremenske klasifikacije, bol dijelimo na:

  • Akutna bol obično traje od jednog do sedam dana. Bol može biti blaga ili jaka, a povremeno može biti uzrokovana i nezgodom ili ozljedom. Oko 80 posto svih bolova u leđima je akutno.
  • Subakutna bol obično traje od sedam dana do sedam tjedana i obično je blaga te nije povezana s drugim bolestima koje osoba ima. Oko 10 do 20 posto svih bolova u leđima je subakutno.
  • Kronična bol obično traje više od tri mjeseca i može biti blaga ili jaka. Može biti povezan s drugim bolestima koje možda osoba ima ili joj još nije točno definiran uzrok. Otprilike pet do 10 posto svih bolova u leđima je kronično.
pregled fizioterapeuta, fizioterapeutski pregled

Bolovi zbog kojih ne treba odgađati fizioterapeutski pregled

Veći problem je kada prisutna bol manjeg intenziteta, ali dužeg trajanja. Mnogi često zanemaruju takve bolove te nastavljaju svakodnevno funkcionirati uz pomoć lijekova protiv bolova ili umanjenim kretanjem. No, ako je bol lokalizirana na istom mjestu i traje duže od tri – četiri dana, trebali bi dogovoriti pregled. 

Ono što se nikako ne smije ignorirati su oštre i snažne bolne refleksije koje drastično smanjuju mogućnost kretanja i obavljanja osnovnih pokreta – ukočenost u donjem dijelu leđa, drastična restrikcija rotiranja i kretanja vratne kralježnice, ili nemogućnost podizanja ruke iznad visine ramena. To su sve znakovi koji zahtijevaju brzu reakciju i odlazak fizioterapeutu.

Najčešći problemi kod kojih se treba javiti fizioterapeutu 

Neki od najčešćih problema zbog kojih pacijenti dolaze na pregled su kalcifikati, hernija diska, bol i/ili smanjen opseg pokreta nakon zadobivenih ozljeda. 

Vrlo čest problem su ‘ukočena leđa’, ali tada pacijenti ne dolaze prvo kod fizioterapeuta, iako bi tada puno brže i lakše riješili problem. U tom slučaju pacijenti najčešće odlaze liječniku opće prakse po tzv. blokadu (koktel lijekova koji će smanjiti osjećaj boli, umrtviti živac i tkivo te opustiti mišiće), uzimaju odmor od nekoliko dana i čim se osjećaju malo bolje vraćaju se svakodnevnim aktivnostima. I tako sve dok se takva situacija krene ponavljati ili bol postane toliko jaka da lijekovi više nisu djelotvorni kao ranije. Pravovremeni posjet fizioterapeutu može pomoći u rješavanju problema u korijenu, tj. sanaciji uzroka kako se bolovi ne bi ponavljali.

Više o najčešćim problemima i mogućoj terapiji, čitajte ovdje

© Health Point. Sva prava pridržana.